Chi Win

Ten post może zawierać linki partnerskie do naszych partnerów, takich jak Chewy, Amazon itp. Zakupy te pomagają nam w dalszej misji AZ Animals polegającej na edukacji gatunków na świecie.

Płaszcze Chiweenies są bardzo łatwe do wyczesania, więc przede wszystkim dbają o zęby.

Chiweenie to krzyżówka chihuahua i jamnika. Trudno je znaleźć na sprzedaż, ponieważ gatunek jest wciąż nowy, ale są bardzo kochające i wesołe. Mogą być również dość uparte, co może bardzo utrudniać trening. Ważne jest, aby dobrze dbać o zęby, aby uniknąć dalszych rachunków dentystycznych. Pomimo wielu cech charakteru, ten pies przede wszystkim chce być kochany.

Sprawdź wszystkie recenzje produktów naszych ekspertów.

Posiadanie Chiweenie: 3 zalety i wady

względny! niedociągnięcie!
Nie gubi zbyt wiele : Podczas gdy sierść odgrywa rolę w dodatkowych włosach Chiweenie, nie gubią one dużo i wymagają jedynie cotygodniowego szczotkowania, aby zachować kontrolę. Yappy : Największą wadą tego psa jest to, że ciągle szczeka i nie można go nawet odpowiednio wyszkolić.
Długa żywotność : ta hybryda ma żywotność 12-16 lat, co daje mnóstwo czasu na cieszenie się jego towarzystwem. Kosztowne : Sprzedaż tych szczeniąt jest lukratywnym biznesem. Ponieważ są tak rzadkie, hodowcy mogą sprzedawać je za dodatkową opłatą każdemu, kto ich chce.
Skłonność do zabawy : niezależnie od tego, czy jest to szczeniak, czy dorosły, ten pies nigdy nie traci energii do zabawy. Trudności w utrzymaniu bezpieczeństwa : Mały rozmiar tego psa może być wadą. Będziesz musiał uważnie obserwować ich aktywność fizyczną, aby zapobiec kosztownym złamaniom weterynaryjnym.
Młody czujny chiweenie - mieszanka ras chihuahua i jamnika stoi na zielonym trawniku w słoneczny dzień
Młody Chiweeney, mieszanka chihuahua-jamnik, jest pełen energii do zabawy.

©Jaclyn Vernace/Shutterstock.com

Historia Chiweenie

Jest to rasa projektantów, która powstała w Ameryce Północnej pod koniec lat 90. Celem jest pomoc w wyeliminowaniu problemów z kręgosłupem u rasowych jamników przy jednoczesnym zachowaniu ich wyglądu i temperamentu. Chociaż mniej więcej w tym czasie rozpoczęto celową hodowlę, uważa się, że krzyżowano je przypadkowo znacznie wcześniej, na początku i w połowie lat 50.

Chiweenie jest również znany jako niemieckie taco, meksykański hot dog i choxie. Chociaż American Kennel Club nie uznaje tej mieszanki, te wesołe i słodkie psy stają się bardzo popularne.© AZ-Animals.com

rozmiar i waga

Podobnie jak jamniki i chihuahua, rasy hybrydowe są bardzo małe. Nie ma wielu standardów wielkości dla nowych gatunków, ale mogą one ważyć od 5 do 12 funtów. Różnią się również wysokością od 6 do 10 cali, chociaż wydaje się, że nie ma zgody między kobietami i mężczyznami co do tego, który jest większy.

Zdrowie i rekreacja Chiweenie

Sprawdź wszystkie recenzje produktów naszych ekspertów.

Te granice są łatwo przekraczane, ale większość tych mieszańców może żyć 12-16 lat.

Read more  jerboa
wzrost (mężczyzna) 6-10 cali
wzrost (kobieta) 6-10 cali
waga (mężczyzna) 5-12+ funtów, w pełni dojrzałe
waga (kobieta) 5-12+ funtów, w pełni dojrzałe

wspólne problemy zdrowotne

Słodki chiweeney bawiący się w lesie.
Chiweenies może rozwinąć hipoglikemię, dlatego najlepiej jest mieć ciągłe wizyty weterynaryjne w celu wykrycia tego stanu.

© Steffie383/Shutterstock.com

Podobnie jak w przypadku większości psów rasy mieszanej, Chiweenie może wykazywać pewne problemy zdrowotne, na które każdy właściciel powinien być przygotowany. Na szczęście właściwa hodowla może zminimalizować problemy zdrowotne, a regularne wizyty weterynaryjne mogą pomóc zapobiegać lub badać te problemy, aby przedłużyć ich żywotność.

Hipoglikemia, znana jako hipoglikemia, jest dużym problemem u tego mieszańca. Ten pies ma mały żołądek, który odziedziczył po Chihuahua. Innym problemem jest cukrzyca, ponieważ może rozwinąć się wraz z hipoglikemią.

Choroba zwyrodnieniowa dysku może powodować problemy z kręgosłupem, a nawet paraliż. Jamniki często też sobie z tym radzą, ale jest to jeden z powodów, dla których należy zachować ostrożność podczas wspinaczki i skakania. Te psy mogą również mieć problemy z zębami, metabolizmem, kolanami i stawami.

Ogólnie rzecz biorąc, problemy zdrowotne związane z Chiweenies obejmują:

 • hipoglikemia
 • cukrzyca
 • zwyrodnieniowa choroba dysku
 • problemy z zębami
 • niedoczynność tarczycy
 • powszechny problem
 • Alergia

Temperament i zachowanie

Chi Win
Chiweenie ma najśmieszniejsze imiona i urocze osobowości.

©Michael Barajas/Shutterstock.com

Charakter Chiweeney jest stosunkowo łatwy do polubienia. Ten energiczny szczeniak jest idealny na twoje kolana, chociaż jego wysoka energia nie utrzyma go tam zbyt długo. W rzeczywistości, jeśli szukasz formy rozrywki, gra w polowanie na piłkę jest bardziej zabawna.

Kiedy wspierają Chihuahua w hodowli, ich naturalny popęd zdobyczy może im pomóc w polowaniu. Jednak często nabywają swoje cechy od rodziców jamników. Ostrzegają każdego o wszystkim, co zwraca ich uwagę, głośnym szczekaniem, którego niektórzy właściciele nie lubią. Ale jeśli chcesz wiedzieć, kiedy ktoś jest w drzwiach, ten mały pies jest gotowy, aby ci powiedzieć.

Ogólnie rzecz biorąc, każdego zachowania, które chcesz wyeliminować, należy uczyć, gdy pies jest szczeniakiem. W ich naturze jest pewien upór, który może utrudniać szkolenie w domu. Jednak pragną zadowolić swoich właścicieli, co może zapewnić wyraźną przewagę.

Jak dbać o Chiweenies

Jak każde inne zwierzę domowe, opieka nad Chiweenie obejmuje wiele kwestii. Adopcja szczeniaka lub dorosłego psa sprawi, że będą żyły dłużej i będą miały osobowość równie ekscytującą, jak w dniu, w którym je poznałeś. Sprawdź poniższe wskazówki, czego potrzebuje ten mieszaniec.

Najlepsza karma dla psów Chiweenies

Młody czarny pies Chiweenie bawiący się na zewnątrz.
Rasa ta ma tendencję do tycia, dlatego zaleca się stały plan żywienia.

©Caley Ballard/Shutterstock.com

Idealnie, dieta Chiweenie będzie wymagać równowagi białka i wysokiej jakości suchej karmy. Mogą łatwo przybrać na wadze, nie zwracając odpowiednio uwagi na to, ile spożywają, więc najlepszy harmonogram karmienia jest spójny. Nie zostawiaj ich misek z jedzeniem na zewnątrz w ciągu dnia, aby mogły się paść. Ponadto, aby zapobiec niskiemu poziomowi cukru we krwi (hipoglikemii), upewnij się, że Chiweenie zjada pełny posiłek 90 minut przed ćwiczeniami.

Read more  Do Emotional Support Animals Count as Service Animals? Exploring the Differences and Similarities

Ponieważ każdy pies jest bardzo inny (w zależności od wielkości i innych czynników), skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje.

W AZ Animals uważamy , że najlepszą karmą dla psów Chiweenie jest Hill's Science Diet Dry Dog Food, Adult Oral Care for Dental Health Dog Food, Chicken Rice & Barley Recipe.

Formuła dentystyczna ma na celu wzmocnienie zębów psów takich jak Chiweenies z dużą ilością wapnia. Ta receptura została nie tylko potwierdzona klinicznie i opracowana przez lekarzy weterynarii i dietetyków, ale chrupiące kawałki suchej karmy pomagają również oczyścić zęby Chiweenie, usuwając resztki jedzenia i płytkę nazębną. Dodatkową zaletą tego bogatego w wapń pokarmu są mocniejsze kości i chrząstki, ponieważ Chiweenies są podatne na choroby zwyrodnieniowe dysków i problemy ze stawami.

Tutaj znajdziesz suchą karmę Hill's Science Diet Adult Oral Care w sklepach Chewy i Amazon.

Hill's Prescription Diet t/d Ochraniacz na zęby Sucha karma dla psa o smaku kurczaka

 • Wyjątkowy kształt i rozmiar krokietów czyści powierzchnie zębów, usuwając płytkę nazębną w jamie ustnej, promując ogólny stan zdrowia.
 • Udowodniono klinicznie, że specjalna technologia matrycy włóknistej zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej, przebarwień i kamienia nazębnego.
 • Zwalcza płytkę bakteryjną, zmniejsza nieświeży oddech i promuje ogólny stan zdrowia.
 • Opracowany z S+OXSHIELD, aby spełnić określone standardy żywieniowe, udowodniono, że poprawia środowisko moczowe i pomaga zmniejszyć ryzyko powstawania kryształów struwitu i szczawianu wapnia.
 • Zapewnia ten sam wspaniały smak i korzyści jak przed wprowadzeniem uszczelnienia S+OXSHIELD.

Sprawdź Chewy sprawdź Amazon

Konserwacja i pielęgnacja

Biorąc pod uwagę, że rozważane są dwie różne rasy, sierść tego hybrydowego psa będzie się różnić. Sierść jest zwykle mieszanką jamnika i chihuahua, co oznacza, że mogą być naturalnie krótkie lub długie. Jeśli cierpisz na alergie, najlepszym rozwiązaniem może być krótsza sierść, ale pielęgnacja jest łatwa w obu przypadkach.

Cotygodniowe szczotkowanie to najlepszy sposób na zachowanie gładkości włosów i zapobieganie nadmiernemu wypadaniu. W miesiącach zimowych większość Chiweenies musi nosić jakiś sweter lub płaszcz, aby było im ciepło. Chiweenies potrzebują również pewnej warstwy ochrony, takiej jak filtr przeciwsłoneczny, dla uszu i nosa, gdy są na zewnątrz w letnim i wiosennym słońcu.

pociąg

Posiadanie Chiweenie może być zabawne, ale nie jest łatwe do wyszkolenia. Ten mały piesek pochodzi z dwóch dość upartych ras, które są bardzo niezależne. Poświęcenie czasu na szkolenie Chiweenie, gdy jest młode, da ci większą szansę na ukończenie tych ćwiczeń.

Jeśli właściciel jest równie energiczny i entuzjastyczny, mogą być dobrą parą.

ćwiczenia

Małe Psy - Chiweenie
Chiweenies są energiczne i chociaż nie potrzebują dużo ruchu, nadal powinny być zabierane na codzienny spacer, aby zapobiec problemom z wagą.

©Jaclyn Vernace/Shutterstock.com

Chiweenies są małe i energiczne, ale nie potrzebują dużo ruchu. Nie narażaj psa na sytuacje obciążające kręgosłup, takie jak skakanie lub wspinanie się. Mimo to są świetną zabawą, więc zabawa w aportowanie lub łapanie może być świetną zabawą z zabawkami o odpowiednim rozmiarze. Ponadto dodatkowe zajęcia z nowym szczeniakiem zapewnią wspaniały czas na nawiązanie więzi.

Read more  mink

Ich niewielki rozmiar sprawia, że są świetnymi towarzyszami w mieszkaniach, ale potrzebują częstych spacerów, aby zapobiec problemom z nadwagą.

szczeniak

Szczenięta są bardzo małe i delikatne, nawet gdy są już w pełni dorosłe. Ta hybryda musi być karmiona odpowiednią dietą, aby dobrze się rozwijać, chociaż potrzebuje tylko ułamka tego, czego potrzebuje jako osoba dorosła.

Ponieważ to zwierzę jest tak małe jak szczeniak, ważne jest, aby chronić je przed wysokimi półkami i schodami, z których mogą spaść.

Mały szczeniak Chiweenie leżący na szarej kanapie.
Szczenięta Chiweenie są niezwykle małe i delikatne nawet jako dorosłe osobniki .

©Anna Hoychuk/Shutterstock.com

Chiweenie i dzieci

Chociaż istnieje wiele psów, które świetnie dogadują się z dziećmi, ten szczeniak może nie być najlepszym wyborem. Te typy psów muszą być dobrze wyszkolone i nie lubią być nadmiernie traktowane, gdy nie są przyzwyczajone do dzieci. Mają jakiś kompleks „szczeniaka” i nie chcą czuć się niekomfortowo, gdy są osaczeni lub podrywani.

Często, ponieważ są tak małe, stają się dość agresywne, aby uniemożliwić dzieciom ich podniesienie. Jeśli zdecydujesz się zabrać tę rasę do domu, pamiętaj, aby zawsze monitorować dzieci wokół nich, aby zapobiec niefortunnym wypadkom.

Psy podobne do Chiweenies

Jeśli ten pies rasy mieszanej nie jest dla Ciebie odpowiedni, istnieje kilka alternatyw, które mogą być dla Ciebie idealne. Pomyśl o jamniku, chihuahua lub gryfonie brukselskim.

 • Jamnik: Jamnik jest jedną z dwóch ras, z których składa się pies. Uwielbia polować i jest dobrym psem wystawowym.
 • Chihuahua: Chihuahua to druga rasa psów o zabawnym usposobieniu i odrębnej osobowości.
 • Gryf brukselski: gryf brukselski jest podobny wielkością do psa i jest blisko spokrewniony z mopsem.

Niektóre popularne nazwy Chiweenie to:

 • Bella
 • Laura
 • stokrotka
 • Lucy
 • Charliego
 • Oliver
 • maksymalny

słynnego Chweeneya

Chociaż mieszanka nie stała się jeszcze bardziej znana w filmie i telewizji, jeden konkretny szczeniak robi falę w mediach społecznościowych – Tuńczyk. Tuńczyk ma już miliony fanów, a urodził się w 2010 roku.

Rasa jest wciąż dość nowa, więc nie ma żadnych zarejestrowanych ras w historii ani jako celebrytów, ale może się to zmienić wraz ze wzrostem ich popularności.

Zobacz wszystkie 228 zwierząt, które zaczynają się na literę C

Te psy mogą być dobrym wyborem dla kogoś, kto spędza dużo czasu ze swoim psem w ciągu dnia i często jest w domu.

Nie jest dobrym pomysłem trzymanie psa w pobliżu małych dzieci, ich cierpliwość do szorstkich pieszczot, krzyków i przytulania może zaostrzyć ich emocje i spowodować, że źle zareagują.

Chociaż te psy nie są z natury agresywne, znane są z tego, że stają się żywe i nerwowe w stosunku do nieznajomych i stresujących sytuacji w oparciu o ich historię.

Ceny mogą wahać się od 200 do 600 dolarów, w zależności od reputacji hodowcy, wieku psa, płci i rodowodu.

W zależności od hodowcy i unikalnej sierści, takiej jak wielokolorowa, początkowa cena zakupu może wynosić od 200 do 600 USD. Koszty pielęgnacji praktycznie nie istnieją, a koszty karmienia są niskie, średnio od ½ do 1 USD dziennie za ¾ szklanki karmy dla psów, która wynosi średnio od około 20 do 30 USD miesięcznie, w zależności od cen w Twojej okolicy.

Dzięki kochającemu domowi i regularnej opiece medycznej te psy mogą żyć od 12 do 16 lat.

Szkolenie ich może być nieco uciążliwe ze względu na ich uparte tendencje, ale utrzymuj krótkie sesje treningowe, aby zainteresować je zajęciami o dużym zainteresowaniu.

Chiweenies wyglądają jak długowłose Chihuahua, a czasami mają kolorowe płaszcze lub opadające uszy.

Mieszanka chihuahua-jamnik, często wydaje się idealną mieszanką tych dwóch ras.

Ta krzyżówka wymaga opieki, aby jej sierść nie gromadziła zbyt dużej ilości futra, ale przy regularnej pielęgnacji nie powinieneś mieć większych problemów.