Katydid

See postitus võib sisaldada sidusettevõtte linke meie partneritele, nagu Chewy, Amazon jne. Need ostud aitavad meil edendada AZ Animalsi missiooni harida maailma liike.

kokku võtta

Kõigil mandritel peale Antarktika leiduv katydid on peamiselt öine putukas. Nad on väga sarnased rohutirtsudega ja varem nimetati neid pikasarvelisteks rohutirtsudeks. Tegelikkuses on nad aga tihedamalt seotud ritsikatega, sellest ka nende teine üldnimetus põõsaritsikad. Isased katydid teevad trillistavaid helisid protsessi, mida nimetatakse häälitsusteks, abil, mida nad kasutavad emaste ligimeelitamiseks. Kui mõned katydid on taimtoidulised, siis teised lihasööjad, ja paljud katydid kasutavad röövloomade eest varjumiseks matkimist või kamuflaaži.

5 Katydidi fakti

  • On teada rohkem kui 8000 katydiidi liiki, mille hulgas tavaline tõeline katydid on Põhja-Ameerikas domineeriv alamliik.
  • Isased katydid pakuvad emasloomadele paaritumise ajal pulmakinke, et häirida nende tähelepanu ja suurendada nende isaks saamise võimalusi.
  • Päeval puhates maskeerivad katydid end lehtedena, et varjuda kiskjate eest.
  • Mõnel katydiidil on ogad, mis aitavad saaki püüda ja hoida või kiskjaid eemale peletada.
  • Mõne liigi puhul saate isasloomade teatud ajavahemike jooksul väljas valitseva õhutemperatuuri teada saada.

Katydidi teaduslik nimi

Tuntud on üle 8000 katydiidi liigi, mis kõik kuuluvad perekonda Katydae. Sõna Tettigonia tuleb kreekakeelsest sõnast tettigonion, mis tähendab tsikaadi. Tettigonion ise on lühend sõnast onomatopoeia tettix, mis jäljendab häält, mille tekitab katydid hõõrudes oma kehaosi. Samuti on üldnimetus Katydid onomatopoeetiline, kuna see jäljendab kolmehäälset laulu, mida need putukad tavaliselt laulavad, seega ka-ty-did . Põhja-Ameerikas kasutatakse sõna katydid tavaliselt tõelise katydid ehk kameelia sõnajala tähistamiseks.

Katidiidide teke

Katidiidide suurus on liigiti erinev. See tähendab, et enamik neist on 0,2–5,1 tolli pikkused. Enamik katydiide mõõdetakse laias levilas, samas kui väiksemad liigid kipuvad elama kuivemates ja põuevamates piirkondades. Kuigi enamik katydiide on erkrohelised või jäljendavad lehtede välimust, on neid erinevates värvides, alates roosast kuni kollaseni.

Read more  What do ladybugs eat and drink?

Üks katydiidide kõige iseloomulikumaid omadusi on nende tiivad. Nende tiibadel võivad olla ainulaadsed märgised või mustrid ning need võivad olla piisavalt suured, et katta peaaegu kogu nende keha. Mõne liigi tiibade siruulatus läheneb 10 tolli pikkusele. Samal ajal on teistel väga lühikesed tiivad, mis muudab nende lendamise peaaegu võimatuks. Lisaks tiibadele on katydiididel erinevalt rohutirtsudest ka suhteliselt pikad õhukesed antennid, mis näivad sageli lühikesed ja jässakad, nii et saate nende kahe vahel hõlpsamini vahet teha.

mida katydid söövad
Katydid röövivad lehetäisid ja mõned troopilised liigid kasutavad putukate püüdmiseks oma jalgade ogasid.

©iStock.com/CreativeNature_nl

katydilik käitumine

Üldiselt on katydid üksikud putukad, kes tulevad kokku ainult paaritumisel. Paaritumishooajal peavad isased emaste tähelepanu pärast sageli omavahel võistlema. Sellegipoolest on nad loomulikult kuulekad ja suhteliselt healoomulised liigid, mis inimestele ohtu ei kujuta. Kuigi katydid hammustavad inimesi, pole nende hammustustel meditsiinilist tähtsust. Halvimal juhul võib katydihammustus põhjustada väga kerget valu, mis on võrreldav väikese sipelgaga.Enamasti teevad katydid kõik endast oleneva, et vältida röövloomade tähelepanu. Seetõttu kasutab enamik katydiide kamuflaaži, et aidata neil ümbritsevaga sulanduda. Mõned katydid kasutavad söömise vältimiseks hoopis teistsugust lähenemist. Näiteks on mõnel liigil erksad värvimustrid, mis hoiatavad kiskjaid mürgiste keemiliste eritiste eest, teised aga tekitavad rünnates ebameeldivat lõhna.

katydid elupaik

Katidide võib leida kõikjalt maailmast ja igal kontinendil peale Antarktika. Enamik katydiide elab siiski troopilistes piirkondades, mõned parasvöötmes ja mõned kuivades kõrbepiirkondades. Näiteks Amazonase vihmametsas on hinnanguliselt 2000 katydiidi liiki. Samal ajal on Põhja-Ameerikas umbes 255 katydiidi liiki. Katydid elavad tavaliselt metsades, metsades, parkides, aedades ja põldudel, kus neil on juurdepääs rikkalikule toidule ja nad saavad kiskjate eest peitu pugeda taimestikuga.

katydid dieet

Rühmana on katydid kõigesööjad, söövad nii taimi kui loomi. See tähendab, et enamik liike on peamiselt taimtoidulised. Katydid on peamiselt tuntud lehtede ja puuviljade söömise poolest, kuid sageli söövad nad ka nektarit, õietolmu, heintaimi ja seemneid. Kuna neil on kombeks süüa rahalisi põllukultuure, peetakse neid sageli kahjuriteks, kuid need põhjustavad harva olulist kahju keskkonnale. Samal ajal on mõned katydid lihasööjad, kes röövivad teisi loomi. Tavaliselt toituvad nad teistest putukatest või tigudest, keda püüavad ogadega kehal. Eriti suured katydid võivad saagiks saada isegi väikseid selgroogseid, nagu maod ja sisalikud.

Read more  What do praying mantises eat?

Katydid Kiskjad ja ohud

Paljud erinevad loomad saagivad looduses katydiide. Nende peamised kiskjad on linnud, sisalikud, ämblikud, konnad, nahkhiired ja väikesed närilised. Ellujäämiseks on katydid välja töötanud mitmesuguseid strateegiaid, mis aitavad neil kiskjaid vältida või tõrjuda. Esiteks on katydid öised, mis aitab neil avastamist vältida. Päevasel ajal toetuvad paljud katüüdid kamuflaažile, et asuda puhkeasendisse, mis muudab nad lehestiku sarnaseks. Mõned katydid aga kasutavad teistsugust lähenemist, lülitades end välja, kasutades hoiatusvärve või eraldades ebameeldivaid lõhnu. Täiendava kaitsemehhanismina on nende keha kaetud ka teravate ogadega, mis aitavad ohte tõrjuda.

Katydid paljunemine ja elutsükkel

Nagu paljude liikide puhul, võistlevad isased katydid emase tähelepanu pärast. Nad teevad seda, kasutades esitiibades asuvaid hääleorganeid trillilaulude loomiseks. Isane teeb häält kõva harjaga viili hõõrudes vastu kirka, mis tekitab vibratsiooni. Mõne liigi puhul määrab katydilaulu rütmi ümbritseva õhu temperatuur.

Katydid on polügaamsed, üks emane paaritub tavaliselt mitme isasega. Isakssaamise võimaluste suurendamiseks pakuvad isased emasloomadele pulmakingitust, mida nimetatakse spermatofülaksiks. Emased jälitavad isast, kes pakub suurimat toidukingitust, mis mõnikord seab nad röövloomade ohtu. Sellegipoolest on tasu tavaliselt seda väärt, kuna kõige paremini toidetud emased munevad kõige rohkem mune.

Emased katydid munevad ovaalsed munad elavasse või surnud taimsesse ainesse. Kui noored katydid kooruvad, näevad enamik nümfe välja nagu nende täiskasvanud tiibadeta versioonid. Mõne liigi puhul jäljendavad nümfid aga teisi liike, näiteks sipelgaid või ämblikke. Imikud läbivad mitu sulatamist, kuni nad jõuavad suguküpsuseni, mil nad lõpetavad sulamise.

Katydidi elanikkond

Raske on kindlaks teha, kui palju katydiide maailmas on, sest nad on suhteliselt üksikud putukad, kes elavad paljudes elupaikades. Enamasti näivad katydid populatsioonid olevat üsna stabiilsed ja, välja arvatud mõned hajutatud liigid, ei ole nad näidanud märgatavaid kahanemise märke. Arvestades nende levikut ja liikide arvu, võib kindlalt väita, et Maal on korraga miljardeid või kümneid miljardeid katydiide.

Read more  walrus

katydid asukoht

Katydid on ülemaailmne liik, mida võib kohata kõikjal maailmas, välja arvatud Antarktika. Valdav enamus katydiide elab troopilistes piirkondades, näiteks Amazonase vihmametsas. Siiski võite neid leida ka parasvöötme metsadest, metsadest, parkidest ja aedadest. Katydid veedavad suurema osa ajast tihedas taimestikus, nagu rohi, puud või põõsad, kus nad saavad kergesti oma keskkonda assimileeruda ja neil on juurdepääs rohkele toidule.

Katydidi kaitsestaatus:

Üldiselt on katydid suhteliselt arvukad ja laialt levinud. Seetõttu peab IUCN enamikku katydiide kõige vähem muret tekitavaks. Mitmed liigid on aga haruldasemad. Näiteks puu-katydid ja Lesotho kõrrelised katydid on mõlemad ohustatud liikideks, kuna nende looduslikud elupaigad on vähenemas.

Vaadake kõiki 77 looma, mis algavad tähega K

Katydid on kõigesööjad, söövad taimi ja loomi. Mõned liigid on peamiselt taimtoidulised, söövad peamiselt lehti ja vilju, teised aga lihasööjad, toitudes peamiselt teistest putukatest ja tigudest.

Nimi Katydid on onomatopoeetiline jäljendus helile, mida Katydid teevad. Mõned isased toodavad omanäolist kolmeosalist trilli, mis kõlab nagu ka-ty-did.

Üldiselt näevad katydidid välja nagu rohutirtsud, sellest ka pika sarvega rohutirtsu nimi. Nagu rohutirtsud, näivad nad peamiselt rohelised ja pikkade tiibadega. Erinevalt rohutirtsudest, kellel on lühikesed ja paksud antennid, on katydidil pikad õhukesed antennid.

Suure suuruse ja mittemürgise olemuse tõttu on katydid inimestele kahjutud. Kuigi nende hammustus võib olla kergelt valus, pole see meditsiiniliselt oluline. See tähendab, et mõned katydid ohustavad teatud kaubanduslikke põllukultuure.